Nejkrásnější a nejoblíbenější svátky roku se kvapem blíží. Je to čas, kdy se scházíme s rodinou a přáteli. Zveme je do svých domovů, dáváme jim ochutnat naší soukromou vánoční atmosféru podpořenou výzdobou, vánočními písněmi, vůní purpury a cukroví. Sdílíme spolu pocit přátelství, sounáležitosti, tepla a bezpečí.
Zatímco pro děti je vrcholem Štědrého dne stromeček a dárky, pro dospělé je to sváteční večeře se sklenkou dobrého vína. Je to jeden z mála dní v roce, kdy se rodina schází ve stejný čas, k jednomu svátečně prostřenému stolu a tráví společně magický večer podpořený chutěmi, vůněmi, mihotavým světlem svíčky a tradicemi.
Zatímco většina lidí volí tradiční sváteční menu, je již spousta těch, co jsou odvážnější a lehounce se od tradice odklání. Pro ty co letos chtějí zkusit nové a modernější menu jsme připravili, ve spolupráci s Mírou Říhou z restaurace Na Pekárně, vánoční inspiraci. Inspiraci, která výtečně ladí s víny VÍNO PROKEŠ.
Je to spojení sváteční a návykové.
Zveme vás k sváteční tabuli a přejeme Vám dobrou chuť!
Zbyněk Prokeš
VÍNO PROKEŠ s.r.o
Doporučená vína můžete objednat zde, e-mailem info@vinoprokes.cz nebo na telefonním čísle 776 708 218.
ZÁKLADNÍ RYBÍ VÝVAR
- Kapří hlava, kosti z jednoho kapra o váze cca 2,5 kg bez žáber očí a ploutví
- 130g cibule
- 50g mrkve
- 50g řapíkatého celeru
- 50g petržele
- 0,1l bílého vína
- 0,2cl olivového oleje
- 5 kuliček nového koření
- 10 kuliček černého pepře
- 3x bobkový list
- 1x snítka estragonu
- Voda 1,5l (tak aby bylo vše ponořeno a suroviny těstě pod hladinou)
Postup:
Zeleninu opečeme nasucho v kastrolu, nemícháme, chceme, aby nám rozkrojená cibule udělala karamel – ten se rovná krásná zlatavá barva. Až cítíme opečenou zeleninu, přidáme kosti a hlavu, mírně zakápneme olivovým olejem a lehce zarestujeme. Přiléváme bílé víno, které necháme zcela vyvařit.
Zaléváme studenou vodou a necháme zavařit pomalým táhnutím, sbíráme šum (sražené bílkoviny). Po odebrání šumu vložíme koření, bylinky a vaříme cca 30 min.
TIP: Rybí vývar vařte maximálně 45 minut, po delším vaření vývar získává hořkou pachuť.
ZAHUŠTĚNÁ KAPŘÍ POLÉVKA S MLÍČÍM A JIKRAMI
- 50g másla
- 40g krupice (lze použít i pohanku na bezlepkovou verzi)
- Jikry z jednoho kusu ryby cca 50g
- 0,3l základní rybí vývar (viz. recept výše)
- 0,1l smetany
- Sůl, pepř, citronová šťáva, tymián
- cca 120g kousků kapra
- cca 50g mlíčí
Postup:
V kastrolku rozehřejeme máslo, přidáme krupičku, zarestujeme a přidáváme studený vývar. Přivedeme k varu a vaříme cca 10 minut. Poté přidáme smetanu, jikry, dochutíme solí a pepřem, vhodíme snítku tymiánu a zakápneme citronovou šťávou.
Do takto připravené husté polévky přidáme kousky kapra a už jen pomalým varem vaříme cca 5 min., než se ryba uvaří. Pokud se vám zdá polévka moc hustá nebojte se použít skvělý vývar, který už umíte.
Mlíčí rozkrojte na půl podélně, osolte, opepřete a vložte na rozpálenou pánev s kapkou olivového oleje, restujte do zlatavé barvy.
Použité víno:
Sylvánské zelené, v jehož jemné květinové vůni nalezneme stopy čerstvě nakrájených citrusových plodů. Chuť má plnou, extraktivní, mírně kořeněnou s příjemnou svěží kyselinou.
ŠTIKA RAGŮ
- 150g filetu nebo kousků štiky
- 80g kořenové zeleniny
- 40g šalotky
- 70g cukety
- 30g másla
- 0,4cl smetany
- 0,1l vývaru
- Sůl, pepř, tymián, šalvěj, hřebíček, citronová šťáva
- Brambory ve slupce (jedna z mnoha variant příloh)
Postup:
Štiku si osolíme a opepříme (bílým pepřem, který se k rybě hodí nejlépe). Necháme ji cca 1h naležet v pokojové teplotě.
Mezi tím si nakrájíme zeleninu na větší kousky. Rozehřejeme si rendlík s máslem a do horkého másla vhodíme kořenovou zeleninu, šalotku a restujeme, než nám mrkev pustí barvu. Přidáme bylinky a velmi střídmě hřebíček.
Zakápneme citronovou šťávou, přilijeme vývar, smetanu a redukujeme do konzistence lehké omáčky. Poté vezmeme kousky štiky a cukety a vložíme je do připravené omáčky. V mírném varu vaříme cca 5-8 min. než je ryba hotová. Dle chuti dosolíme a opepříme.
Víno vhodné k servírování:
Rulandské šedé , v jehož vůni nalezneme kombinaci lučního medu a zralých citrusových plodů. Chuť má velmi plná extraktivní, vyváženou kyselinkou s přírodně nasládlou dochutí.
Cabernet Moravia Rosé, v jehož vůni nalezneme tóny černého rybízu, borůvek či ostružin. Chuť vína je svěží, plná lesního ovoce.
KAPR NA MODRO
- Suroviny stejné jako na vývar
- Víno v poměru 1 l várky 50 ml bílého vína
U kapra na modro je důležité použít lisce. U toho se nesmí porušit jeho přírodní ochrana kůže, která nám zaručí podařený recept.
Ze všech surovin vytvoříme várku, kterou osolíme. U tohoto receptu záleží hodně na chuti várky, ve které se ryba připravuje, takže se nebojte si ji pěkně nachutit.
Postup:
Filety kapra opatrně nařežeme tak, abychom nepoškodili přírodní krytí kůže. Rybu osolíme, opepříme, zakápneme citronovou šťávou a necháme cca 1h odležet v pokojové teplotě. Kapra vložíme do připravené várky a pozvolna vaříme cca 15 min. podle velikosti vaší porce.
Kyslé prostředí várky vytvoří na povrchu kůže kapra namodralý odstín.
Víno vhodné k servírování:
Sauvignon , v jehož květinové a ovocné vůni se mísí aroma černého rybízu, broskví a bezinkového květu. Chuť je čerstvá a příjemně osvěžující s ovocnými tóny meruněk a citrusů.
PEČENÁ PRAŽMA KRÁLOVSKÁ NEBOLI DORÁDA
- 240g Pražmy zbavené šupin a ploutví
Náplň:
- 25g šalotky
- 5g kapary
- 30g polosušených rajčat
- 20g fenyklu
- 10g zelených oliv
- ½ citronu na kolečka
- 1 snítka tymiánu
- sůl, pepř, olivový olej
Postup:
Pražmu naplníme směsí nakrájenou na menší kousky, z venku osolíme a opepříme. Zakápneme olivovým olejem a necháme cca 1h odležet.
Na pečící plech s papírem naskládáme podélně plátky citronů, tymián a položíme na ně rybu.
Pečeme cca 15-25 min. v troubě rozehřátě na 180°C – záleží na výkonu vaší trouby 😊
Jako přílohu jsme zvolili krémové topinambury. Očištěné topinambury jsme pomaličku vařili v másle a smetaně ochutily solí pepřem a bylinkami.
Víno vhodné k servírování:
Rulandské šedé, v jehož vůni nalezneme kombinaci lučního medu a zralých citrusových plodů. Chuť má velmi plnou extraktivní, vyváženou kyselinkou s přírodně nasládlou dochutí.